اینفوگرافیک انواع پکینگ های نسوز

برای مشاوره رایگان، اطلاع از قیمت روز و خرید پکینگ نسوز همین الان با ما تماس بگیرید.

ویژگی های پکینگ نسوز که عبارتند از مقاومت حرارتی-کششی-شیمیایی بالا و تحمل فشار و انعطاف پذیری

پکینگ نسوز را می‌توان یکی از انواع نخ نسوز، طناب نسوز یا همان نخ حرارت  بالا به شمار آورد. اهالی صنعت گاه آن را پکینگ آب‌بندی نیز می‌نامند. این محصول دارای شکل طناب مانند و معمولاً سطح مقطع مربعی-مستطیلی یا دایره‌ای است. همان‌طور که از نام آن پیدا است، پکینگ نسوز از مواد نسوز تهیه می‌شود؛ موادی که دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت هستند. به همین دلیل کاربرد فراوانی در صنعت یافته است. در صنایع مختلف از آن بیشتر برای انواع آب‌بندی و نیز به‌منظور بسته‌بندی مکانیکی به کار می‌گیرند. پکینگ‌های نسوز در انواع گوناگونی تولید می‌شوند که هر نوع در مورد خاصی کارایی خواهد داشت.

پکینگ نسوز نه تنها می تواند بسته به موادی که از آن بافته شده است متفاوت باشد، بلکه نحوه بافته شدن آن نیز می تواند متفاوت باشد.

بررسی کلیات پکینگ های نسوز

گفتیم که پکینگ نسوز محصولی است با ظاهر طناب مانند که برای انواع آب‌بندی و عایق‌کاری صنعتی به کار می‌رود. بسته به تفاوت اشکال و انواع پکینگ نسوز، این محصول می‌تواند حرارتی بین حدوداً 200 تا 1260 درجه سانتی‌گراد را تاب بیاورد. همچنین برخی از انواع آن تحمل بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی گوناگون و اثرات مخرب آن‌ها از خود نشان می‌دهند.

علت استفاده از انواع پکینگ نسوز

مهم‌ترین دلیل استفاده از این محصول آن است که عمر قطعات صنعتی با آب‌بندی بالاتر می‌رود. همچنین کیفیت محصولات تولیدی کارخانه به دلیل روان‌تر شدن فرایند تولید ارتقا خواهد یافت؛ چراکه نشت آب، مایعات، بخار یا حرارت به داخل دستگاه‌های گران قیمت سبب می‌شود تا آن‌ها خیلی سریع از بین بروند. ضمناً نفوذ آب به قطعات سبب خرابی محصولات تولیدی خواهد شد. برای مثال در صنایع غذایی، این محصول کمک می‌کند تا مواد سمی وارد مواد غذایی تولید شده نشوند.

موارد مصرف و ویژگی پکینگ نسوز

پکینگ نسوز برای آب‌بندی قطعات با شکل دوار در سامانه‌های مکانیکی صنایع گوناگون، کاربرد فراوان دارد. برای مثال، آب‌بندی همه انواع پمپ‌ها، شیرآلات صنعتی، مخازن مورد استفاده در صنعت و به ویژه شفت‌ها به کمک این محصول صورت می‌گیرد. پکینگ های نسوز از ورود آب خنک‌کننده به داخل تجهیزات گوناگون صنعتی جلوگیری می‌کنند. در صورت عدم استفاده از نوعی عایق‌بندی مناسب برای آب خنک‌کننده، آسیب جدی به دستگاه‌ها و انواع تجهیزات صنعتی وارد خواهد شد.

کاربرد پکینگ نسوز در فلنچ های صنعتی

کاربرد در صنعت

 • در کارخانه‌های فولادی و نیز ریخته‌گری: سر و کار این کارخانه‌ها با دماهای بسیار بالا است و نیاز دارند قطعات خود را از نظر حرارتی به بهترین نحو ممکن مقاوم سازند. بنابراین، این محصول انتخاب بسیار خوبی خواهد بود. در صنایع فولاد همچنین آن را به‌عنوان واشر به کار می‌گیرند.
 • کوره‌های صنعتی: از دیگر موارد کاربرد صنعتی پکینگ نسوز است. این محصول معمولاً به‌عنوان عایق برای درب کوره‌ها به کار می‌رود. به کمک این نوع پکینگ هم می‌توان قطعات را داخل کوره قرار داد و هم شیرها و دریچه‌های اطمینان کوره را عایق‌کاری نمود.
 • کارخانه‌های آلومینیوم و کارخانه‌هایی که ظروف تفلون، سرامیک و غیره تولید می‌کنند.
 • نیروگاه‌های برق
 • در کارخانه‌های شیمیایی، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها: در این مورد بیشتر خواص شیمیایی مدنظر است. بنابراین هنگام خرید پکینگ نسوز تمرکز بیشتر بر آن دسته از اشکال و انواع پکینگ نسوز است که مقاومت شیمیایی بالایی داشته باشند.
 • صنایع دریایی: این محصول در صنایع دریایی در درجه اول، نقش آب‌بند را دارد.
 • دیگر صنایع

معیارهای خرید پکینگ نسوز

چهار معیار اصلی برای خرید پکینگ نسوز به شرح زیر می‌باشند:

 • میزان مقاومت شیمیایی و ویژگی‌های شیمیایی
 • نوع شفت و میزان سرعت خطی آن
 • میزان فشار در سیستم مورد استفاده
 • میانگین دمای محیطی که پکینگ در آن واقع شده است

همچنین هنگام خرید می‌بایست به نوع و متریال توجه نمود.

انواع پکینگ نسوز

به‌طورکلی این محصول را می‌توان در دو دسته تهیه کرد. در ادامه به ویژگی‌های هر کدام خواهیم پرداخت.

1- پکینگ نسوز پیچ‌خورده

نوع پیچ‌خورده این پکینگ‌ها به‌گونه‌ای است که الیاف را به دور یک مفتول یا به دور هم می‌پیچند. برای تشخیص میزان استحکام پکینگ در این حالت، باید به تعداد الیاف پیچیده شده توجه نمود. همچنین می‌بایست تراکم پیچ را در نظر بگیرید. در این نوع معمولاً دو نخ یا سه نخ به دور هم پیچیده می‌شود.

2- پکینگ نسوز بافته شده

در این نوع معمولاً الیاف حالتی شبیه به پارچه دارند و برای بالا رفتن استحکام در هم تنیده و بافته شده‌اند. استفاده از این نوع راحت‌تر است و به همین دلیل، گزینه نخست بسیاری از واحدهای صنعتی برای آب‌بندی تجهیزات به شمار می‌رود. همین نوع است که معمولاً به موادی چون روغن سیلیکون، گرافیت و تفلون آغشته می‌شود تا تحمل دمایی و میزان مقاومتش ارتقا یابد.

اینفوگرافیک انواع متریال پکینگ های نسوز

مهم‌ترین متریال پکینگ‌های نسوز

پکینگ‌ها را از لحاظ متریال و خواص آن می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

1- پکینگ گرافیت

این محصول بیشترین تحمل حرارتی را در میان اشکال و انواع پکینگ نسوز دارا است. خلوص آن 99 درصد می‌باشد و می‌تواند تا 800 درجه دما را تحمل کند. اصلی‌ترین کاربران این نوع پکینگ عبارت‌اند از صنایع پتروشیمی، نیروگاه‌های هسته‌ای و واحدهای متالوژی.

 میزان هدایت حرارتی در این نوع بسیار بالا بوده و اصطکاک آن نیز پایین است.

پکینگ گرافیت خالص به دلیل استفاده از کربن، مقاومت بالایی در برابر نور فرابنفش و مواد شیمیایی دارد و گرافیت نیز به دلیل ساختار لایه‌ای، می‌تواند در برابر دماهای مختلف مقاومت بالایی از خود نشان دهد. برای مشاهده ویژگی های بیشتر پکینگ گرافیت خالص کلیک کنید.

2- پکینگ کربن

اگر وزن برای شما مسئله است بهتر است پکینگ کربن را انتخاب کنید، زیرا هم سبک و هم بسیار محکم است. همچنین این محصول مقاومت کششی بالایی دارد. معمولاً پکینگ کربن با تفلون ترکیب می‌شود. مقاومت دمایی آن می‌تواند تا 650 درجه سانتی‌گراد هم باشد. البته معمولاً از این مقدار کمی پایین‌تر است. کربن برای استفاده در محیط‌های گوناگون اسیدی و قلیایی و در کل محیط‌های شیمیایی بسیار عالی عمل می‌کند. ضمناً در برابر اشعه ایکس مقاومت چشمگیری از خود نشان می‌دهد.

از پکینگ های کربن موجود در بازار می توان به پکینگ کربن تفلون نیز اشاره کرد.

3- پکینگ آزبست

پکینگ آزبست دارای خواص بسیار مطلوبی است و در گذشته رایج‌ترین نوع پکینگ بود. اما به دلیل آسیب‌هایی که ماده آزبست به سلامت انسان وارد می‌کند، امروزه استفاده از آن محدود شده است و فقط در فضاهایی که انسان حضور ندارد مجاز شناخته می‌شود. تحمل دمایی آن تا 580 درجه سانتی‌گراد است. معمولاً این نوع را به روغن آغشته می‌کنند تا ذراتش در فضا پخش نشود. پکینگ آزبست را در دو نوع تولید می‌کنند. نوع ساده و نوع سیم‌دار. اگر قابلیت‌های مکانیکی اولویت دارند، باید نوع سیم‌دار را انتخاب کرد. زیرا از این نظر مطلوب‌تر هستند.

از پکینگ های آزبستی که امروزه در صنعت کاربرد دارند می توان پکینگ آزبست گرافیت ، پکینگ آزبست تفلون و پکینگ آزبست گرافیت سیم دار را نام برد.

4- پکینگ آرامید

آرامید بسیار مستحکم است؛ به‌گونه‌ای که برخی از انواع آن را برای جلیقه ضدگلوله به کار می‌برند. بنابراین می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. تحمل دمایی این نوع حدوداً تا 400 درجه است. برای تولید پکینگ نسوز آرامید، ابتدا از الیاف تفلون استفاده می‌شود. آنگاه روی این الیاف تفلون روغن سیلیکونی به کار رفته و سپس روی آن الیاف آرامید را با حالت پارچه مانند می‌بافند. مهم‌ترین موارد کاربرد این نوع برابرند با صنایع هوانوردی و هوافضا، فیبر نوری و صنایع دریایی.

برای اطلاعات بیشتر در مورد پکینگ نسوز تفلون آرامید و همچنین پکینگ نسوز آرامید کلیک کنید.

5- پکینگ فایبرگلاس

این محصول هم از نظر تحمل حرارتی و هم مقاومت شیمیایی بسیار مطلوب است. پکینگ فایبرگلاس در صنایعی به کار می‌رود که از نظر حرارتی یا شیمیایی دارای حساسیت ویژه‌ای نیستند؛ اما نیاز به مقاومت بسیار بالا دارند.

به طور کلی از پکینگ فایبرگلاس می‌توان به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین محصولات در شرایط ویژه صنعتی مانند دمای بالا، محیط‌های اسیدی، فشار بالا و...، استفاده کرد. این پکینگ می‌تواند به‌خوبی مقاومت موردنیاز را بدون بروز آسیب ساختاری، فراهم کند و مزایای مختلفی را در پروژه‌های مختلف ارائه دهد. درنهایت باید توجه داشته باشید که کیفیت مهم‌ترین عامل در انتخاب انواع محصولات صنعتی است؛ بنابراین برای خرید پکینگ‌های فایبرگلاس، حتماً به مراجع معتبر و تخصصی مراجعه کنید.

6- پکینگ تفلون خالص

تفلون اصطکاک بسیار پایینی دارد. همچنین از نظر خواص مکانیکی در میان همه انواع پکینگ سرآمد است. در این نوع از 100 درصد الیاف تفلون استفاده شده و تحمل دمایی‌اش بین منفی 200 تا 260 درجه سانتی‌گراد مشخص شده است.

معمولا به منظور آب بندی دیگ های آزمایشگاهی، درزگیر و آب بندی در پمپ های پیستونی و .... از پکینگ نسوز تفلون خالص استفاده می شود.

7- پکینگ تفلون روغنی

به دلیل کاربرد فراوان، پکینگ تفلون روغنی را در دسته‌بندی جداگانه‌ای قرار می‌دهند. نوع روغن به کار رفته در این محصول، روغن سیلیکونی است که به دلیل کاهش اصطکاک به پکینگ تفلون افزوده شده است. به همین دلیل این نوع پکینگ برای انواع مخلوط کننده و نیز شیرهای پمپ بسیار کارآمد واقع خواهد شد. همچنین برای انواع شفت بسیار مناسب است.

8- پکینگ رمی

ماده به کار رفته در این نوع پکینگ از گیاه اینکارتژ به دست می‌آید. در بیشتر اوقات به پکینگ رمی تفلون می‌زنند تا هم استحکامش بالا برود و هم برای استفاده از محیط‌هایی که از نظر بهداشتی حساس هستند، مناسب شود. مهم‌ترین کاربرد این نوع پکینگ برای لوازم الکترونیکی است.

مزایای پکینگ نسوز

این محصول دارای خواص عالی برای مواقعی است که شرایط حادی در کارخانه پیش آمده است، مثلاً مواقعی که دما بیش از حد بالا رفته یا فشار دستگاه افزایش یافته است. همچنین مقاومت ساختاری این نوع پکینگ بسیار خوب بوده و مقطع آن نیز پایداری فراوانی دارد. پکینگ‌های نسوز دارای طول عمر بالایی هستند و مدت‌ها روی دستگاه بدون هیچ آسیبی کار خواهند کرد. بسیاری از اشکال و انواع پکینگ نسوز از نظر شیمیایی مقاوم‌اند. برخی انواع از نظر مکانیکی نیز دارای خواص مطلوبی هستند.

برخی از انواع پکینگ مزایای دیگری هم دارند:

 • نصب راحت
 • انعطاف‌پذیری بسیار بالا
 • عدم پوسیدگی
 • عدم سایش

این محصول کمک می‌کند تا هزینه‌های تعمیر و نگهداری محصولات پایین بیاید. همچنین زمان موردنیاز برای تعویض و تعمیر کاهش می‌یابد. یعنی زمان بهره‌برداری از دستگاه‌ها و راندمان تولید بالا خواهد رفت.

جمع‌بندی

پکینگ‌های نسوز نوعی محصول طناب مانند هستند که به‌طور ویژه برای استفاده در صنایع گوناگون طراحی شده‌اند. این محصولات از خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی منحصربه‌فردی برخوردار هستند. همین خواص است که آن‌ها را برای استفاده به‌عنوان آب‌بند، عایق حرارتی و غیره در تجهیزات صنعتی مناسب می‌سازد. پکینگ نسوز را با مواد مختلفی ازجمله گرافیت، آزبست، فایبرگلاس، کربن، تفلون، آرامید و غیره تولید می‌کنند. این پکینگ‌ها سبب بالا رفتن دوام تجهیزات صنعتی می‌شوند. همچنین به دلیل جلوگیری از ورود مواد سمی یا ناخواسته به درون دستگاه‌ها، سبب می‌شوند تا به کیفیت محصولات تولیدی کارخانه آسیبی وارد نشود.

منابع:

https://www.rocketseals.com

frasersdirectory.com

 

سوالات متداول

 • سوال: پکینگ نسوز چیست؟
 • پاسخ: پکینگ نسوز محصولی است با ظاهر طناب مانند که برای انواع آب‌بندی و عایق‌کاری صنعتی به کار می‌رود. بسته به تفاوت اشکال و انواع پکینگ نسوز، این محصول می‌تواند حرارتی بین حدوداً 200 تا 1260 درجه سانتی‌گراد را تاب بیاورد.
 • سوال: هنگام خرید پکینگ نسوز چه معیارهایی را باید مدنظر قرار داد؟
 • پاسخ: میزان مقاومت شیمیایی و ویژگی های شیمیایی، میزان فشار در محل مورد استفاده، میانگین دمای محیطی و نوع و متریال استفاده شده در ساخت پکینگ نسوز.
 • سوال: کاربرد پکینگ نسوز چیست؟
 • پاسخ: مهم‌ترین دلیل استفاده از این محصول آن است که عمر قطعات صنعتی به دلیل آب‌بندی بالاتر می‌رود.

11 دیدگاه در “خرید پکینگ نسوز ✅ بهترین قیمت ( 100 درصد تضمینی)

 1. آیدا هاشمیان گفت:

  خیلی دنبال این اطلاعات بودم. ممنون واقعا.

 2. شهرام بخشی گفت:

  مطلب خوبی بود. با تشکر از کارشناسان صنعت نسوز

 3. مهشید کشاورز گفت:

  خیلی سایت خوبی دارین.

 4. سیدمحمد حمیدی گفت:

  مطالبت صنعت نسوز حرف نداره. ممنون بابت فعالیتتون

 5. محمود کاکاوند گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 6. نگار نجفی گفت:

  مطالب بی نظیری دارید.

 7. محمد بختیاری گفت:

  منابع این مطلب کجاست؟

 8. مجتبی اسلامی گفت:

  مطلبتون بسیار مفید بود.

 9. علی امیری گفت:

  بی نظیر هستید.

 10. غلامحسین کرمی گفت:

  عاااااااااااالی بود

 11. حسین حمیدی گفت:

  چقد خوبین شما 👌🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *